Tırnak batması, tırnağın tırnak yatağına doğru uzanarak dokunun içine doğru girmesi veya batması ile oluşan acı verici bir sağlık sorunudur. Genellikle ayak baş parmağında görülmekle beraber tüm parmaklarda oluşabilir.Tırnağın köşesi veya kenarının kıvrılıp çevredeki cilde gömülmesi sonucu oluşur.Tırnak batması ağrılı olabilir ve zamanında tedavi edilmezse enfeksiyonla sonuçlanabilir. Tırnak batması enfeksiyon gelişimi ile sonuçlandığında ağrı daha şiddetli bir hal alır ve ısı artışı, şişlik, akıntı gibi başka belirtiler eklenir.

Tırnak batması neden olur? 

Tırnağın büyüklüğü ile tırnak yatağı genişliği arasındaki dengesizlik tırnak batmasının önemli bir nedenidir. Bu durum, tırnakların yanlış bir şekilde kesilmesi, kalıtsal tırnak problemleri ve uygun olmayan ayakkabı giyilmesiyle daha da kötüleşebilir. Tırnak batmasının yaygın nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

 • Tırnak boyutu ile tırnak yatağı genişliği oranında dengesizlik
 • Tırnakları sıkıştıran dar ayakkabılar ve çoraplar giymek
 • Mantar gibi tırnak hastalıkları
 • Tırnakları yanlış kesmek.Yanlış olarak kavisli kesilen ayak tırnaklarında batma görülebilir. Batma gelişmemesi için ayak tırnaklarının düz olarak ,el tırnaklarının kavisli olarak kesilmesi gerekir.
 • Ayak tırnağının yaralanması
 • Tırnak keserken cilde zarar vermek
 • Gençlerde futbol oynarken oluşan tırnak deformiteleri
 • Olağandışı kavisli ayak tırnaklarına sahip olmak
 • Uygun şekilde yapılmayan agresif manikür ve pedikür uygulamaları
 • Bazı insanların ayak tırnakları doğal olarak içe doğru kıvrılır. Bu durum kıskaç tırnakları olarak bilinir ve bu tırnaklarda batma sıktır.
 • Özellikle tırnağın çıkmasıyla sonuçlanan travmalar batmaya neden olabilir.

Tırnak batması belirtileri nelerdir? 

Tırnak batmasında en sık görülen belirti ağrıdır,şişlik,ısı artışı ve kızarıklıktır. Ağrı tırnağın bir veya iki tarafında olabilir ve dokunmakla artar. Tırnak batmasında görülebilen diğer belirtiler şunları içerebilir:

Aşağıdaki durumlarda doktora başvurmalıdır:

 • Parmakta ciddi ağrı ve rahatsızlık hissi
 • Tırnak yatağında irin veya yayılma eğilimi gösteren kızarıklık
 • Ayaklara kan akışının zayıf olmasına neden olan şeker hastalığı, ateroskleroz ya da başka bir sağlık sorununun varlığı

Çocuklarda tırnak batması 

Çocuklarda ayak tırnakları inanılmaz hızlı uzar ve herhangi istenmeyen bir durumla karşılaşmamak için bakım ve kesiminin özenle yapılması gerekir. Bebekler için çok acı verici olabilen tırnak batmasının oluşmaması için ekstra dikkat göstermek şarttır. Bebeklerde tırnak batması olduğunda parmağının o bölgesi kırmızı, şiş bir hale gelir ve rahatsız edici bir akıntı gelişebilir. Parmağına dokunulduğunda veya üzerine baskı uygulandığında bebek ağlayarak tepki verir. Birden ayakkabılarından nefret etmeye başlayabilir veya yürüyorsa topallayabilir ya da yürürken ağlayabilir.

Tırnak batmasına ne iyi gelir? 

Enfeksiyonu önlemek için, şikayetler başlayınca önlem almak gerekir. Şikayetler başlayınca evde yapılan uygulamalar ile küçük tedaviler yeterli olabilir. Ciddi olgularda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnak batması için evde yapılabilecek uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Sabunlu sıcak su banyosu. Etkilenen ayağın suya sokulması, şişliğin azaltılmasına ve ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir.  Ayağı günde üç kez, her seferde 20 dakikaya kadar ılık ve sabunlu suda bekletmek etkili sonuçlar verebilir. Zeytinyağından yapılan kastilya sabunu iyi bir seçenektir.  Suya epsom tuzları ilave etmek ekstra bir rahatlama sağlayabilir. Epsom tuzu, doğal olarak oluşan şifalı magnezyum sülfat tuzlarıdır.
 • Sirke. Bilimsel kanıtlar sınırlı olsa da elma sirkesinin antiseptik, antienflamatuar ve ağrıyı hafifletme özelliklerine sahip olduğu düşünülmektedir. Tırnak batması için bir kova ılık suya yarım çay bardağı elma sirkesi ilave edilir. Etkilenen ayak günde 20 dakika kadar bu suda bekletilir. Uygulama sonrası ayaklar iyice kurulanmalıdır.
 • Rahat ayakkabı ve çoraplar giymek. Çok sıkı ayakkabı ve çorapların giyilmesi, parmak uçlarını sıkıştırabilir. Bu durum tırnak batmasının önde gelen bir nedenidir. Tırnak batması gelişmesini veya kötüleşmesini önlemek için ayak parmaklarında yeterli miktarda boşluk bırakacak şekilde ayakkabılar ve çoraplar giyilmelidir. İyileşme sürecinde, ayak parmaklarındaki baskıyı sınırlamak için ayakkabı yerine terlik veya sandaletler tercih edilmelidir.

Tırnak batmasıyla ilgili tedavi seçenekleri nelerdir? 

Tırnak batması evde uygulanan yöntemlere rağmen geçmiyorsa en doğru davranış bir doktora görünmektir. Doktor tırnak batmasına bağlı enfeksiyon belirtileri gözlemlerse ağızdan antibiyotik tedavisi başlar. Ayrıca duruma göre tırnağın bir kısmını almak ya da tamamını çekerek çıkarmak ve tırnak yatağı ve çevre dokularda revizyon da gerekebilir.

Tırnak batması ameliyatı nasıl yapılır? 

İzmirde Tıp Merkezimizde ''Tırnak Batması'' tedavi edilmektedir.Şiddetli batık durumunda tırnağın bir kısmı ya da tamamı tırnak batması ameliyatı ile çıkarılır. Doktorunuz şu durumlarda tırnak batması ameliyatı önerebilir:

 • Evde yapılan tedaviler ile başarılı olunamazsa
 • Tekrarlayan tırnak batması öyküsü varsa
 • Komplikasyonları daha muhtemel hale getiren diyabet gibi başka bir hastalık varlığında

Duruma bağlı olarak, ayak tırnağının bir kısmının veya tamamının çıkarılması ve çevre dokularda revizyon gerekebilir. Hastayı ameliyata hazırlamak için önce antiseptik solüsyonlarla ayak temizlenir ve tırnak yatağı anestezik bir madde enjeksiyonu yapılarak uyuşturulur.  İşlemden hemen önce kanamayı kontrol etmek için parmak köküne turnike yerleştirilir. Hazırlıktan sonra doktor, tırnağı yatağından ayırmak için makas ve özel aletler kullanır. Önce tırnak batmasının bulunduğu kısımdan tırnak köküne doğru dikey bir kesim yapılır. Daha sonra tırnağın kesilen kısmı çekilerek çıkarılır. Bazen tamamının çıkarılması gerekebilir. Son olarak batmaya neden olan kısımda tırnak kökünü tahrip etmek için koter denilen ısıtmalı bir elektrikli cihaz, yanda fenol veya trikloroasetik asit gibi asidik bir solüsyon kullanılır. Uygulamanın yapıldığı tırnak kısmı genellikle uzamaz. Eğer uzarsa yeni tırnak dokusu farklı bir yapıya sahip olur. İşlem tamamlandığında parmağa vazelin ile kaplı bir bandaj uygulanır.

Tırnak batması tekrarlar mı? Tekrarlanmaması için ne yapmak gerekir?

Tırnağa doğru bakım yapılmaması neticesinde tırnak batması çoğu zaman tekrarlayabilir. En sık tekrarlama sebebi tırnağın yanlış kesilmesidir. Diğer sık görülen tekrarlama sebeplerinden biri de tırnağın yapısal olarak kötü olmasından kaynaklanır. Özellikle genç yaşlarda görülen özellikle de erkek çocuklarında görülen tırnak batmaları tekrarlamaya eğilimlidir. 

Tırnakların iç ve dış kenarlarını kıvırmadan küt ve tırnak etinden yaklaşık bir 2 mm daha uzun kalacak şekilde kesilmesi gerekmektedir. Yine kullanılacak ayakkabıların burun kısımlarının dar, topuklarını yüksek olmaması gerekmektedir. Yine ayakkabı seçerken ayakkabının ön kısmı aşırı yumuşak ve çok kolay bükülebilir olmamasına özen göstermek gerekir.  Tırnak batması geçirmiş kişiler tırnak ve ayak hijyenine dikkat etmelidir. Bilinmeyen ve güvenilir olmayan hijyeninden emin olamayan yerlerde pedikür yaptırılmamalıdır.

Free Joomla! templates by AgeThemes